Královský prolog 15. ročníku MHF Lípa Musica

11. červenec 2016 | 20:37
MHF Lípa Musica, Foto: Lukáš Pelech AtelierMHF Lípa Musica, Foto: Lukáš Pelech Atelier

ČESKÁ LÍPA - Druhé předznamenání oslav patnáctých festivalových narozenin zavedlo více jak dvě stovky návštěvníků na magické místo v saském pohraničí. Sugestivní prostředí ruin klášterního kostela, který je součástí hradu Oybin, rozezněl i v druhém festivalovém preludiu rezidenční festivalový soubor Schola Gregoriana Pragensis.

Po exotickém květnovém setkání s japonskými mnichy a budhistickou hudební kulturou, byl červencový večer zasvěcen připomenutí jedné z nejvýraznějších osobností nejen českých dějin - králi a císaři Karlu IV.

Ačkoli se nejen nad Oybinem stahovala celý podvečer těžká vodnatá mračna a nebe osvítil nejeden blesk, nadšení návštěvníci se nenechali odradit hrozbami počasí, ani náročností výstupu na oybinský hrad a do posledního místa zaplnili loď unikátního kostela bez střechy, který se od loňského roku stal letní festivalovou scénou. Po úvodních proslovech, které ještě zkrápěl déšť, se naštěstí počasí umoudřilo a finále koncertu již ozdobilo hvězdné nebe.

V loňském roce festival v tomto výjimečném prostoru, který je silně spjat s českou historií, připomněl osobnost G. de Machauta, jenž působil u Jana Lucemburského. Letos, kdy nejvýraznějším výročím promítajícím se do českého kulturního dění jsou oslavy 700. výročí narození Karla IV., byl na program zařazen nový projekt Davida Ebena a jeho Scholy, který je cele věnován představení hudební kultury spjaté právě s druhou lucemburskou kapitolou českých dějin.

Karel IV. sám na Oybinu působil a založil zde klášter celestýnů, jehož pozůstatkem jsou právě kostelní ruiny. A ty rozezpívala Schola Gregoriana Pragensis posílená o zpěv a tóny gotických harf v podání Barbory Kabátkové a Hany Blažíkové sakrálními i světskými zpěvy, jež zněly v době Karla IV.  Jednohlasé i vícehlasé zpěvy chorální kontrastovaly se staročeskými písněmi a hudební program tak důmyslně provedl posluchače jednotlivými etapami života Otce vlasti, připomněl jeho úspěchy, počínání i některé jeho libosti.

David Eben výstižně program představil slovy: „Přáli jsme si, aby naše nahrávka byla jakousi hudební obdobou barevné gotické vitráže z doby Karlovy. Snažili jsme se zachytit onu mnohovrstevnatost dobové hudební kultury 14. století.“

A to se mu bezpochyby a beze zbytku podařilo. Program ve svém jádru spjatý především s pražským prostředím získal navíc ještě další dimenzi díky geniu loci oybinských ruin, z nichž dodnes dýchá duch neobyčejné osobnosti Karla IV. Lípa Musica tak směle a s jednoznačným úspěchem stvrzeným dlouhým potleskem i výkřiky bravo vstříc svým půlkulatým narozeninovým oslavám, které naplno vypuknou 14. září v České Lípě s Radkem Baborákem, Českou Sinfoniettou a jejich váženými německými hosty.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

V České Lípě bude 3D bludiště

V České Lípě bude 3D bludiště

9/8 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Českolipská radnice chce postavit v rekreačním centru Dubice lanové 3D bludiště za více než čtyři miliony korun.


V České Lípě bude více míst k parkování. Nové parkoviště se plánuje na Špičáku

V České Lípě bude více míst k parkování. Nové parkoviště se plánuje na Špičáku

1/8 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Od podzimu se mohou obyvatelé České Lípy těšit na více míst k parkování. Výstavba parkoviště začne na sídlišti Špičák.


Parkování v českolipské nemocnici bude nově za peníze. Vzniknou i nová místa

Parkování v českolipské nemocnici bude nově za peníze. Vzniknou i nová místa

17/7 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Českolipská nemocnice s poliklinikou připravuje nový parkovací systém v areálu. Řidiči si nově připlatí.


Za bodnutí tchýně dostal deset let

Za bodnutí tchýně dostal deset let

15/7 / KRIMI / KRAVAŘE - Vloni v prosinci v Kravařích na Českolipsku bodl dvaapadesátiletý muž svou tchýni do krku. Ta zemřela a muže čeká desetiletý pobyt za mřížemi.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeČeskolipsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeČeskolipsko.cz na Facebooku


Redakce MojeČeskolipsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516