Japonští mniši přinesli posluchačům nezapomenutelný zážitek

21. květen 2016 | 20:51
Japonští mniši. Foto: archiv Lipa MusicaJaponští mniši. Foto: archiv Lipa Musica

ČESKÁ LÍPA - Silný a téměř nepřenositelný zážitek nabídl Mezinárodní hudební festival Lípa Musica těm, kteří v pátek 20. května 2016 zavítali do českolipské baziliky Všech svatých na jeho letošní jarní gala.

Po sedmi letech se do České Lípy, podle vlastních slov „do svého srdce“, vrátili japonští buddhističtí mniši ze sdružení Gjosan-rjú Tendai šómjó. V programu nazvaném „Blízké hlasy z dáli“ předvedli společně se Scholu Gregorianou Pragensis, že spojit se dá téměř nespojitelné: gregoriánský chorál a buddhistický liturgický zpěv.

Počin je to o to víc obdivuhodný, že písně (konkrétní program přitom vznikl pouhý den před koncertem) během koncertu zazněly v původním znění, tedy nebyly upravovány tak, aby spolu ladily. Uměleckému vedoucímu Scholy Davidu Ebenovi se totiž podařilo přesně vystihnout momenty společných linií obou zpěvů a mistrovsky je spojit dohromady v harmonický celek. Impozantní byl již samotný nástup obou vystupujících souborů. Zatímco členové Scholy přišli na pódium středovou uličkou, japonští mniši odezpívali první z písní za zády přítomných posluchačů. Jejich hrdelní, tolik zvláštní zpěv, prostoupil celý prostor baziliky a posluchače doslova zamkl v jejich pro Evropany tak nezvyklém zvuku.

Cestou na pódium rozsévali mniši po prostoru baziliky papírové lotosové kvítky. Pouhá přítomnost mnichů v jejich tzv. sedmistupňových rouchách (nejformálnějším oděvu, který mají mniši k dispozici) naplňovala křesťanský svatostánek aurou neskutečnosti, kterou vystupující podpořili svým zpěvem. Postarali se o tak o zážitek, který je pro mnohé možná téměř nestravitelný, nepochopitelný, ale přesto nezapomenutelný.

Páteční koncert, kterému předcházela beseda s uměleckými vedoucími obou souborů Davidem Ebenem a Saikawou Buntaiem v Biberově kapli, byl prvním z koncertů letošního 15. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Ten posluchačům nabídne celkem 23 koncertů v Libereckém, Ústeckém kraji a v německém Sasku. Nejbližším z nich je prolog festivalu v německém Oybině, který je na programu již 8. července. Samotný festival proběhne v termínu od 14. září do 10. listopadu 2016. Vstupenky na všechny koncerty jsou již v předprodeji.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

V České Lípě bude 3D bludiště

V České Lípě bude 3D bludiště

9/8 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Českolipská radnice chce postavit v rekreačním centru Dubice lanové 3D bludiště za více než čtyři miliony korun.


V České Lípě bude více míst k parkování. Nové parkoviště se plánuje na Špičáku

V České Lípě bude více míst k parkování. Nové parkoviště se plánuje na Špičáku

1/8 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Od podzimu se mohou obyvatelé České Lípy těšit na více míst k parkování. Výstavba parkoviště začne na sídlišti Špičák.


Parkování v českolipské nemocnici bude nově za peníze. Vzniknou i nová místa

Parkování v českolipské nemocnici bude nově za peníze. Vzniknou i nová místa

17/7 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Českolipská nemocnice s poliklinikou připravuje nový parkovací systém v areálu. Řidiči si nově připlatí.


Za bodnutí tchýně dostal deset let

Za bodnutí tchýně dostal deset let

15/7 / KRIMI / KRAVAŘE - Vloni v prosinci v Kravařích na Českolipsku bodl dvaapadesátiletý muž svou tchýni do krku. Ta zemřela a muže čeká desetiletý pobyt za mřížemi.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeČeskolipsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeČeskolipsko.cz na Facebooku


Redakce MojeČeskolipsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516