Hrad Lipý pro turisty přichystal novinky

4. duben 2016 | 15:48
Hrad Lipý. Foto: archiv Hrad LipýHrad Lipý. Foto: archiv Hrad Lipý

Česká Lípa - Vodní hrad Lipý otevřel novou expozici a vylepšenou prohlídkovou trasu. Nová expozice vypovídá o životě na zámku a v jeho okolí v období 19. a 20. století. Věnována je i rodu Kouniců, kteří byli majiteli zdejšího panství.

Pro novou turistickou sezónu připravila změnu expozice východní branské věže hradu Lipý. Nejstarší historie vycházející především z archeologického výzkumu prováděného v areálu hradu v 90. letech zůstává součástí prohlídkové trasy.

Prohlídky se nyní zaměří na dějiny novější, méně známé, ale velmi důležité i pro historii celé České Lípy. Například období, kdy se po bitvě na Bílé Hoře postupně celé zdejší panství stává součástí frýdlantského vévodství Jeho vládce a vojevůdce Albrecht z Valdštejna má se samotným městem velké plány, ale správu panství přenáší na Nový zámek v Zahrádkách.

Turisté se při prohlídce českolipského hradu-zámku dozví, že v roce 1820 zachvátil město velký požár, který zasáhl i toto panské sídlo. Majitelé pak do jeho oprav přiliš neinvestovali a hrad doplněný o zámecké křídlo již málo využívali. Celý areál následně pronajímali a posléze prodali Salomonu Altschulovi a Josefu Müllerovi, kteří zde zřídili rafinérii cukru. Další část expozice je proto zaměřena na rozvoj průmyslu v 19. století. Altschulové vlastnili objekt do roku 1938, kdy kvůli svému židovskému původu museli opustit zemi.

Vodní hrad Lipý a Centrum textilního tisku se těší na návštěvníky vždy od úterý do soboty, v době od 9 do 17 hodin, v neděli pak od 13 do 17 hodin.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

V České Lípě bude 3D bludiště

V České Lípě bude 3D bludiště

9/8 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Českolipská radnice chce postavit v rekreačním centru Dubice lanové 3D bludiště za více než čtyři miliony korun.


V České Lípě bude více míst k parkování. Nové parkoviště se plánuje na Špičáku

V České Lípě bude více míst k parkování. Nové parkoviště se plánuje na Špičáku

1/8 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Od podzimu se mohou obyvatelé České Lípy těšit na více míst k parkování. Výstavba parkoviště začne na sídlišti Špičák.


Parkování v českolipské nemocnici bude nově za peníze. Vzniknou i nová místa

Parkování v českolipské nemocnici bude nově za peníze. Vzniknou i nová místa

17/7 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Českolipská nemocnice s poliklinikou připravuje nový parkovací systém v areálu. Řidiči si nově připlatí.


Za bodnutí tchýně dostal deset let

Za bodnutí tchýně dostal deset let

15/7 / KRIMI / KRAVAŘE - Vloni v prosinci v Kravařích na Českolipsku bodl dvaapadesátiletý muž svou tchýni do krku. Ta zemřela a muže čeká desetiletý pobyt za mřížemi.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeČeskolipsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeČeskolipsko.cz na Facebooku


Redakce MojeČeskolipsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516