Kauza Městská policie. Pomluvy, trestní oznámení, politická krize

12. březen 2015 | 22:06
Romana Žatecká. Foto: archiv MojeČeskolipsko.czRomana Žatecká. Foto: archiv MojeČeskolipsko.cz

Česká Lípa - Větší kauzy v České Lípě v současnosti snad není. Pikantní je, že tahanice kolem Městské policie trvají dlouhodobě. Spory měla i předchůdkyně současné starostky Romany Žatecké (ČSSD).

Když byla současná starostka v opozici, tvrdě kritizovala fungování Městské policie v České Lípě. Obdobně reagovala už i v pozici vedení města. "Je nutné, aby se strážníci z aut a kanceláří vrátili do ulic. Musí být vidět," řekla Romana Žatecká (ČSSD) v půli prosince 2014, když koalice prosadila novou funkci. Z řadové radní Pavly Procházkové (ANO) se stala uvolněná (tedy placená) a byla pověřena řízením městské policie.

Měla zadání strážníky vyhnat do ulic, na sídliště. Aby z kanceláří a aut chodili pěšky a hlídali pořádek. Tzv. reorganizace se ale vymkla z rukou. Odpor strážníků k nové koncepci se vyostřil ve veřejná prohlášení směrem k vedení města. Strážníci sepsali otevřený dopis, vedení radnice začalo hovořit o výhružkách a následně trestních oznámeních.

V kauze ještě figuruje Karel Šiktanc, který hovoří za tzv. neoficiální českolipskou městskou policii a dlouhodobě strážníky kritizuje. Ti podali například podnět k přestupkovému řízení za údajné neoprávněně vstupování na pracoviště kamerového systému, kterého se prý měla dopustit starostka Romana Žatecká  (ČSSD) a místostarosta Juraj Raninec (ODS).

Do toho probíhá spor o způsobu odvolání tehdejšího ředitele Lubomíra Meryho, který skončil, aby Pavla Procházková mohla strážníky řídit. A nyní je na pořadu dne diskutabilní odvolání radní Procházkové.

A aby toho nebylo málo, objevil se případ 19letého mladíka Dominika Hotového, který podle svých slov podal trestní oznámení na dva strážníky. Důvod? Údajně musel nastoupit do služebního auta a byl odvezen na vlakové nádraží. Během jízdy měl být ze strany strážníků napadán vulgárními výrazy. Policejní výpověď přečetla na mimořádném zastupitelstvu (11.3.2015) starostka Romana Žatecká. Naopak vyjádření obou strážníků chybělo. Navíc ještě před zastupitelstvem mladík o údajné události informoval média.

To navíc rezonuje v rámci koalice. Avizovaný konec Pavly Procházkové ve vedení strážníků nenechalo chladným místopředsedu oblastní organizace ANO Zdeňka Ježáka, který vyzval k odchodu hnutí z vedení města.

V něm na pozici místostarostky sedí i jeho stranická kolegyně Alena Šafránková. Ta se postavila na stranu Žatecké a Ranince. Naopak nepodpořila Procházkovou, se kterou se zná i před příchodem do politiky. Obě pracovaly na českolipské pobočce Krajské hygienické stanice.

Starostka Romana Žatecká navíc čelí kritice, že Procházkovou úkolovala v personálních otázkách. Dokonce prý má existovat seznam se jmény strážníků, kteří mají skončit. První žena radnice to odmítla.

ČTĚTE: Pavla Procházková skončila ve vedení českolipské městské policie

Čtyřkoalice v České Lípě se rozpadá. ANO odchází, přijdou komunisté?

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

V České Lípě bude 3D bludiště

V České Lípě bude 3D bludiště

9/8 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Českolipská radnice chce postavit v rekreačním centru Dubice lanové 3D bludiště za více než čtyři miliony korun.


V České Lípě bude více míst k parkování. Nové parkoviště se plánuje na Špičáku

V České Lípě bude více míst k parkování. Nové parkoviště se plánuje na Špičáku

1/8 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Od podzimu se mohou obyvatelé České Lípy těšit na více míst k parkování. Výstavba parkoviště začne na sídlišti Špičák.


Parkování v českolipské nemocnici bude nově za peníze. Vzniknou i nová místa

Parkování v českolipské nemocnici bude nově za peníze. Vzniknou i nová místa

17/7 / AKTUALITY / ČESKÁ LÍPA - Českolipská nemocnice s poliklinikou připravuje nový parkovací systém v areálu. Řidiči si nově připlatí.


Za bodnutí tchýně dostal deset let

Za bodnutí tchýně dostal deset let

15/7 / KRIMI / KRAVAŘE - Vloni v prosinci v Kravařích na Českolipsku bodl dvaapadesátiletý muž svou tchýni do krku. Ta zemřela a muže čeká desetiletý pobyt za mřížemi.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeČeskolipsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeČeskolipsko.cz na Facebooku


Redakce MojeČeskolipsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516